1. česká fotbalová liga

Nejvyšší fotbalová ligová soutěž v České republice se jmenuje 1. česká fotbalová liga, ze sponzorských důvodů známá jako Fortuna:Liga. Od roku 2016 ji pořádá Ligová fotbalová asociace, přičemž do té doby to byla FAČR. Liga se hraje od roku 1993 a předcházela jí Fotbalová liga Československa, ze které po rozdělení federace vzešla právě samostatná česká a také slovenská ligová soutěž.

Původní Fotbalová liga Československa se hrála v letech 1925 až 1993. Počátky fotbalu na území bývalého Československa jsou však ještě starší, protože této soutěži ještě předcházelo Mistrovství Čech a Moravy, které se však pořádalo nepravidelně. Soutěž se hrála v letech 1896 až 1924.

Kluby

V nejvyšší české fotbalové soutěži působí 16 klubů, přičemž za dobu její existence se jich zde objevilo 34. Pokud se zaměříme pouze na období 1. české fotbalové ligy, která se hraje od ročníku 1993/94, tak zde zatím na ligový titul dosáhlo 5 týmů.

Nejúspěšnějším klubem je AC Sparta Praha, která má v této novodobé historii titulů 12. Druhý velký pražský klub, SK Slavia Praha, je naopak tím, který nejčastěji skončil za Spartou na 2. místě. Titulů pak má celkem 5. Stejný počet ligových titulů pak má také FC Viktoria Plzeň, která měla úspěšné období hlavně v druhé dekádě tohoto století. Čtvrtým nejúspěšnějším týmem je FC Slovan Liberec se třemi tituly a tabulku ligových mistrů uzavírá FC Baník Ostrava s jedním titulem.

Soutěžní formát

Jsou zde dvě hrací období, podzimní část a jarní část, rozdělená zimní přestávkou. Všechny týmy proti sobě hrají formou každý s každým vždy dva zápasy, jeden doma a druhý venku. Základní část tedy znamená pro každý tým 30 zápasů.

Od sezóny 2018/19 je tady také nadstavbová část. Týmy, které skončí na prvních 6 pozicích spolu hrají o ligový titul a evropské poháry, opět formou každý s každým a na jedno kolo. Ve dvou kolech pak spolu hrají ještě dvojičky na 7. a 10. místě a na 8. a 9. místě, vítězové duelů si pak zahrají o kvalifikaci do Evropské ligy, kde se vítěz utká s nejhorším ze šestičlenné skupiny o titul.

Naopak týmy, které skončí na posledních 6 pozicích od konce, spolu hrají o udržení. Nejhorší tým sestupuje do 2. ligy (Národní liga, resp. Fortuna:Národní liga), druhý a třetí nejhorší pak vyzývá v baráži týmy z 2. ligy, které skončily na 2. a 3. pozici.

Zápasy 1. česká fotbalová liga v daném termínu

Bohužel údaje nebyly nalezeny

Budoucí zápasy 1. česká fotbalová liga

Bohužel zatím nemáme informace o budoucích zápasech.
Kontakt    Pravidla užívání